Blog

Itt mindig sok érdekességet talál. Ha kérdése van a témával kapcsolatban kommentbe felteheti. Ha nem szeretne lemaradni a legújabb bejegyzésekről, iIratkozzon fel hírlevelünkre és Likeoljon minket a Facebookon!

Gardrób házilag: Így építhetsz stílusos és praktikus tárolót saját kezűleg!

Gardrób házilag helyigény

Gardrób házilag – Hogyan készítsünk praktikus és stílusos tárolót saját kezűleg?

Egy jól megtervezett gardrób nemcsak rendet teremt az otthonunkban, hanem jelentősen megkönnyíti a mindennapjainkat is. De mit tehetünk, ha a bolti megoldások túl drágák, vagy nem illenek az igényeinkhez? A válasz egyszerű: építsünk saját gardróbot! Nem kell hozzá profi asztalosnak lennünk, némi kreativitással és alapvető barkácskészségekkel könnyedén megvalósíthatjuk az elképzelésünket.

Nézzük, hogyan!

Miért érdemes saját gardróbot készíteni?

Egyedi méret, egyedi kialakítás és jelentős költségmegtakarítás – talán ezek a legfontosabb érvek amellett, hogy házilag építsünk gardróbot.

  • Pontosan olyan lesz, amilyet szeretnénk. Nem kell kompromisszumot kötnünk a méretekkel, az elrendezéssel vagy az anyagokkal kapcsolatban.
  • Olcsóbb, mint egy egyedi bútor. A bútorszaküzletekben kapható gardróbok gyakran túlárazottak, míg egy saját készítésű szekrényhez olcsón beszerezhetjük az anyagokat.
  • Tökéletesen kihasználhatjuk a rendelkezésre álló helyet. Akár egy tetőtéri szobába, akár egy keskeny folyosóra keresünk megoldást, a házilag készített gardrób pontosan illeszkedik majd a térbe.

Első lépés: A tervezés

Mielőtt nekiállnánk a munkának, gondoljuk át, hogy mit is szeretnénk tárolni a gardróbban. Sok akasztós részre van szükségünk? Inkább a polcos megoldásokat részesítjük előnyben? Cipők is kerülnek bele?

Néhány kérdés, amit érdemes megválaszolnunk:
Mekkora hely áll rendelkezésünkre? Mérjük le pontosan a szélességet, a magasságot és a mélységet!
Milyen legyen a belső kialakítás? Gondolkodjunk polcokban, akasztós részekben, fiókokban!
Milyen anyagból készüljön? Fa, MDF lap, rétegelt lemez vagy esetleg fémváz és textil kombinációja?

Ha megvannak a pontos méretek és az elképzelés, érdemes papíron vagy egy egyszerű tervezőprogrammal is megrajzolni a gardrób vázlatát.

Anyagok és eszközök beszerzése

A legjobb, ha olyan anyagot választunk, ami könnyen kezelhető, de masszív és tartós. A fa vagy az MDF lapok jó választásnak bizonyulnak, mert ezek könnyen vághatók és festhetők.

Ami biztosan kelleni fog:

  • Méretezett bútorlapok vagy falapok (üzletben méretre vágathatjuk)
  • Csavarok, tiplik, fém szögvasak
  • Polctartó konzolok és akasztórudak
  • Zsanérok, ha ajtót is szeretnénk
  • Fúró, csavarhúzó, mérőszalag, vízmérték

Ha a letisztult, minimalista megoldásokat kedveljük, akár nyitott gardróbot is készíthetünk, amelynél csak polcok és akasztók vannak, ajtók nélkül.

Gardrób házilag szolid kivitel

Az összeállítás lépései

1. A keret felállítása

Ha szekrényszerű gardróbot készítünk, először a szerkezet vázát kell felállítani. Ezt oldallapokból, egy alsó és felső lapból rögzíthetjük egymáshoz csavarokkal.

2. A polcok és az akasztók elhelyezése

A belső elrendezés kialakításánál figyeljünk arra, hogy minden kényelmesen elérhető legyen. A polcokat polctartó konzolokkal vagy rejtett rögzítőelemekkel erősíthetjük meg. Az akasztórudakat pedig megfelelő magasságban helyezzük el – a felső rudakat kb. 180-200 cm-re, az alsókat pedig 80-100 cm-re a talajtól.

3. Az ajtók felszerelése (ha szükséges)

Ha zárt szekrényt szeretnénk, a legpraktikusabb megoldás a tolóajtó, mert nem foglal extra helyet. Alternatív megoldásként függönnyel is lezárhatjuk a nyitott gardróbot.

4. A végső simítások

Ha fából készült a gardrób, érdemes csiszolni és festeni vagy lakkozni, hogy tartós és esztétikus legyen.

Tippek a tökéletes házi gardróbhoz

Használjunk világos színeket! A fehér vagy világos fa színű bútorlap optikailag tágasabbá teszi a teret.

Ne feledkezzünk meg a világításról! Ha nincs elég fény a gardróbban, beépített LED-csíkokat is felszerelhetünk.

Moduláris megoldásokat is bevethetünk! Például kosarak, dobozok vagy kihúzható polcok segítségével még átláthatóbbá tehetjük a rendszert.

Használjunk ajtó nélküli megoldást! Ha kis hely áll rendelkezésünkre, egy nyitott gardrób praktikusabb lehet.

Ne feledkezzünk meg az alsó tárolóhelyről! Az alsó részt kihasználhatjuk cipőtárolásra vagy akár görgős fiókok elhelyezésére is.

Gardrób házilag stílusosan

Gardrób rendszerezési tippek – hogyan tartsuk átláthatóan és rendezetten?

Egy gardrób attól lesz igazán hatékony, ha könnyedén megtaláljuk benne, amit keresünk. Az építés során érdemes már előre gondolkodni a rendszerezésen is, hogy hosszú távon ne alakuljon ki káosz. Íme néhány tipp, amivel átláthatóbbá tehetjük a gardróbunkat!

1. Használjunk külön tárolókat a kisebb dolgoknak

Nemcsak a ruhák, hanem az apróbb kiegészítők – övek, sálak, kesztyűk, ékszerek – is igénylik a rendezést. Kis méretű kosarak, átlátszó tárolódobozok vagy fiókelválasztók segítenek abban, hogy minden a helyén maradjon.

2. Szezonális elrendezés – váltogassuk a ruhákat

A ritkábban használt szezonális ruhadarabokat érdemes külön helyen tárolni. Például a téli kabátokat és vastag pulóvereket egy dobozba vagy a gardrób tetején lévő polcra pakolhatjuk a nyári hónapokban, így több hely marad a mindennapi ruhák számára.

3. Kihasználatlan helyek okos használata

  • Az ajtó belső oldalára szerelhetünk kampókat öveknek vagy sálaknak.
  • A polcok és a mennyezet közötti részt tárolódobozokkal tölthetjük ki.
  • Az alsó részbe görgős fiókokat vagy cipőtartó rekeszeket helyezhetünk.

4. Akasztós és hajtogatott ruhák megfelelő aránya

Nem minden ruhadarab igényli az akasztást. A kabátokat, zakókat, ingeket és ruhákat jobb vállfán tárolni, míg a pólók, pulóverek, farmerek és sportruházat könnyen hajtogatható és a polcokon tartható.

5. Szín vagy kategória szerinti elrendezés

Ha szeretjük az átláthatóságot, érdemes a ruhákat szín vagy kategória szerint csoportosítani. Például az ingeket egymás mellé, a nadrágokat egy másik részbe, és a kabátokat külön sorba akasztani. Ez nemcsak rendezettebbé teszi a gardróbot, hanem megkönnyíti a reggeli öltözködést is.

6. Világítás a gardróbban

Egy rosszul megvilágított gardróbban nehéz megtalálni a keresett ruhadarabot. Ha nincs természetes fényforrás, akkor beépített LED-csíkokat vagy mozgásérzékelős lámpákat szerelhetünk be, hogy minden jól látható legyen.

7. Rendszeres szelektálás

A gardróbunk akkor marad hosszú távon is rendezett, ha időnként átnézzük és megszabadulunk azoktól a ruháktól, amelyeket már évek óta nem viseltünk. Egy praktikus módszer: ha egy éven belül nem hordtunk egy ruhadarabot, akkor valószínűleg nem is fogjuk.

Gardrób házilag rejtett kivitel

Összességében

Egy saját készítésű gardrób nemcsak praktikus és költséghatékony megoldás, de rengeteg kreativitást is belevihetünk. Ha jól átgondoljuk a méreteket, az anyagválasztást és a funkciókat, olyan egyedi bútort hozhatunk létre, amely tökéletesen passzol az otthonunkba.

Egy jól felépített gardrób még nem elég – a hatékony rendszerezés legalább olyan fontos, mint a megfelelő kivitelezés. Az átlátható tárolók, a szezonális elrendezés, a praktikus akasztós és polcos megoldások, valamint a rendszeres szelektálás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy hosszú távon is élvezhető és jól használható maradjon a gardróbunk.

Ha ezekre a tippekre is odafigyelünk, nemcsak egy szép, hanem egy könnyen kezelhető és praktikus ruhatárolóval gazdagodunk!

Ne féljünk belevágni! Egy kis időráfordítással és némi barkácsolási kedvvel könnyedén megvalósíthatjuk álmaink gardróbját – saját kezűleg!

A Wiképidiáról kicsi érdekesség még…

Köszönöm a figyelmet!

Ha tetszett a cikk, ne felejtsd el megosztani barátaiddal vagy hozzászólásban megírni a véleményedet.

És ha szeretnél még hasonló tanácsokat olvasni, akkor iratkozz fel a hírlevelünkre és Likeolj minket a Facebookon!

Write a Reply or Comment